Smarter grocery shopping
Your basket,priced smarter.
Compare everyday essentials across Portuguese supermarkets and see the real best buy—regardless of pack size.
- Products
- 13
- Listings
- 45
- Price checks
- 107
- Last run
- 58d ago
Today's shopping plan
Split your basket across 3 stores for the best value.
One tracked pack per product costs approximately 101,15 €using each product's best unit-price listing.
Estimated savings
19,97 €
versus the next-best unit prices
Best store coverage
Auchan
10 of 11 priced products
Live comparisons
Tracked essentials
0 favorites · 0 targets reached
Showing 13 of 13 products
Save 23% per l at Pingo Doce than at Auchan (12,48 €/l).
4 prices
- Pingo DoceBest
10,99 €
27,48 €−60%9,56 €/l
Poupe 60% · Promoção até 03/08
Price may be stale
—58d ago - Auchan
7,99 €
9,99 €/lt
+4% vs best
Price may be stale
—58d ago - Pingo Doce
4,99 €
7,99 €−38%12,48 €/l
+31% vs best
Poupe mais de 35% · Promoção até 03/08
Price may be stale
—58d ago - Auchan
4,99 €
12,48 €/lt
+31% vs best
Price may be stale
—58d ago
| Seller | Pack | Price | Per unit | Trend · 30 checks | Checked | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Pingo DoceBest Poupe 60% · Promoção até 03/08 Price may be stale | — | 10,99 € | 9,56 €/l | — | 58d ago | |
Auchan Price may be stale | — | 7,99 € | 9,99 €/lt+4% vs best | — | 58d ago | |
Pingo Doce Poupe mais de 35% · Promoção até 03/08 Price may be stale | — | 4,99 € | 12,48 €/l+31% vs best | — | 58d ago | |
Auchan Price may be stale | — | 4,99 € | 12,48 €/lt+31% vs best | — | 58d ago |
Save 5% per kg at Auchan than at Pingo Doce (24,99 €/kg).
3 prices
- AuchanBest
800 g · 18,99 €
23,74 €/kg
Price may be stale
59d agoLow - Continente
800 g · 18,99 €
23,74 €/kg
Price may be stale
59d agoLow - Pingo Doce
800 g · 19,99 €
21,99 €−9%24,99 €/kg
+5% vs best
Apenas · Promoção até 03/08
Price may be stale
59d agoLow
Save 42% per kg at Auchan than at Continente (9,57 €/kg).
9 prices
- AuchanBest
625 g · 3,45 €
5,52 €/kg
Price may be stale
59d agoLow - Continente
625 g · 3,46 €
4,99 €−31%5,54 €/kg
+0% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Pingo Doce
375 g · 2,29 €
3,59 €−36%6,11 €/kg
+11% vs best
Poupe mais de 35% · Promoção até 03/08
Price may be stale
59d agoLow - Continente
900 g · 6,99 €
7,77 €/kg
+41% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
900 g · 6,99 €
7,77 €/kg
+41% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Pingo Doce
900 g · 6,99 €
7,77 €/kg
+41% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Pingo Doce
625 g · 4,99 €
7,98 €/kg
+45% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
375 g · 3,59 €
9,57 €/kg
+73% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Continente
375 g · 3,59 €
9,57 €/kg
+73% vs best
Price may be stale
59d agoLow
| Seller | Pack | Price | Per unit | Trend · 30 checks | Checked | |
|---|---|---|---|---|---|---|
AuchanBest Price may be stale | 625 g | 3,45 € | 5,52 €/kg | Low | 59d ago | |
Continente Price may be stale | 625 g | 3,46 € | 5,54 €/kg+0% vs best | Low | 59d ago | |
Pingo Doce Poupe mais de 35% · Promoção até 03/08 Price may be stale | 375 g | 2,29 € | 6,11 €/kg+11% vs best | Low | 59d ago | |
Continente Price may be stale | 900 g | 6,99 € | 7,77 €/kg+41% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Price may be stale | 900 g | 6,99 € | 7,77 €/kg+41% vs best | Low | 59d ago | |
Pingo Doce Price may be stale | 900 g | 6,99 € | 7,77 €/kg+41% vs best | Low | 59d ago | |
Pingo Doce Price may be stale | 625 g | 4,99 € | 7,98 €/kg+45% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Price may be stale | 375 g | 3,59 € | 9,57 €/kg+73% vs best | Low | 59d ago | |
Continente Price may be stale | 375 g | 3,59 € | 9,57 €/kg+73% vs best | Low | 59d ago |
Save 25% per kg at Pingo Doce than at Auchan (11,96 €/kg).
3 prices
- Pingo DoceBest
250 g · 2,24 €
2,99 €−25%8,96 €/kg
Poupe 25% · Promoção até 03/08
Price may be stale
59d agoLow - Continente
250 g · 2,99 €
11,96 €/kg
+33% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
250 g · 2,99 €
11,96 €/kg
+33% vs best
Price may be stale
59d agoLow
| Seller | Pack | Price | Per unit | Trend · 30 checks | Checked | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Pingo DoceBest Poupe 25% · Promoção até 03/08 Price may be stale | 250 g | 2,24 € | 8,96 €/kg | Low | 59d ago | |
Continente Price may be stale | 250 g | 2,99 € | 11,96 €/kg+33% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Price may be stale | 250 g | 2,99 € | 11,96 €/kg+33% vs best | Low | 59d ago |
Save 26% per kg at Auchan than at Continente (11,18 €/kg).
2 prices
- AuchanBest
500 g · 4,14 €
8,28 €/kg
Price may be stale
59d agoLow - Continente
500 g · 5,59 €
11,18 €/kg
+35% vs best
Price may be stale
59d agoLow
Save 26% per kg at Auchan than at Pingo Doce (33,59 €/kg).
3 prices
- AuchanBest
220 g · 5,49 €
24,95 €/kg
Price may be stale
59d agoLow - Continente
220 g · 7,39 €
33,59 €/kg
+35% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Pingo Doce
220 g · 7,39 €
33,59 €/kg
+35% vs best
Price may be stale
59d agoLow
Detergente Fairy Recarga
—
No price
No listings tracked yet. Search for it or paste a product URL below.
Evax Liberty
—
No price
No listings tracked yet. Search for it or paste a product URL below.
Save 26% per dose at Auchan than at Auchan (0,310 €/dose).
7 prices
- AuchanBest
88× · 19,99 €
29,99 €−33%0,230 €/dose
Promoção
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
72× · 17,99 €
0,250 €/dose
+9% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Continente
36× · 9,99 €
15,99 €−38%0,280 €/dos
+22% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
19× · 5,98 €
0,310 €/dose
+35% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
12× · 4,59 €
0,380 €/dose
+65% vs best
Out of stock
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
48× · 19,99 €
0,420 €/un
+83% vs best
Out of stock
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
36× · 15,99 €
0,440 €/un
+91% vs best
Out of stock
Price may be stale
59d agoLow
| Seller | Pack | Price | Per unit | Trend · 30 checks | Checked | |
|---|---|---|---|---|---|---|
AuchanBest Promoção Price may be stale | 88× | 19,99 € | 0,230 €/dose | Low | 59d ago | |
Auchan Price may be stale | 72× | 17,99 € | 0,250 €/dose+9% vs best | Low | 59d ago | |
Continente Price may be stale | 36× | 9,99 € | 0,280 €/dos+22% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Price may be stale | 19× | 5,98 € | 0,310 €/dose+35% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Out of stock Price may be stale | 12× | 4,59 € | 0,380 €/dose+65% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Out of stock Price may be stale | 48× | 19,99 € | 0,420 €/un+83% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Out of stock Price may be stale | 36× | 15,99 € | 0,440 €/un+91% vs best | Low | 59d ago |
Save 45% per un at Pingo Doce than at Auchan (0,310 €/un).
2 prices
- Pingo DoceBest
76× · 12,99 €
0,170 €/un
Price may be stale
—58d ago - Auchan
48× · 14,88 €
0,310 €/un
+82% vs best
Price may be stale
—58d ago
Save 22% per kg at Continente than at Auchan (14,45 €/kg).
6 prices
- ContinenteBest
2× · 4,49 €
5,19 €−13%11,22 €/kg
Price may be stale
59d agoLow - Continente
200 g · 2,45 €
2,89 €−15%12,25 €/kg
+9% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Pingo Doce
200 g · 2,45 €
2,89 €−15%12,25 €/kg
+9% vs best
Poupe 15% · Promoção até 03/08
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
2× · 5,19 €
12,98 €/kg
+16% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Pingo Doce
400 g · 5,19 €
12,98 €/kg
+16% vs best
Price may be stale
59d agoLow - Auchan
200 g · 2,89 €
14,45 €/kg
+29% vs best
Price may be stale
59d agoLow
| Seller | Pack | Price | Per unit | Trend · 30 checks | Checked | |
|---|---|---|---|---|---|---|
ContinenteBest Price may be stale | 2× | 4,49 € | 11,22 €/kg | Low | 59d ago | |
Continente Price may be stale | 200 g | 2,45 € | 12,25 €/kg+9% vs best | Low | 59d ago | |
Pingo Doce Poupe 15% · Promoção até 03/08 Price may be stale | 200 g | 2,45 € | 12,25 €/kg+9% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Price may be stale | 2× | 5,19 € | 12,98 €/kg+16% vs best | Low | 59d ago | |
Pingo Doce Price may be stale | 400 g | 5,19 € | 12,98 €/kg+16% vs best | Low | 59d ago | |
Auchan Price may be stale | 200 g | 2,89 € | 14,45 €/kg+29% vs best | Low | 59d ago |
Save 25% per kg at Continente than at Auchan (11,98 €/kg).
3 prices
- ContinenteBest
3,59 €
4,79 €−25%8,97 €/kg
Price may be stale
59d agoLow - Pingo Doce
400 g · 3,59 €
4,79 €−25%8,98 €/kg
+0% vs best
Poupe 25% · Promoção até 03/08
Price may be stale
—59d ago - Auchan
400 g · 4,79 €
11,98 €/kg
+34% vs best
Price may be stale
59d agoLow
| Seller | Pack | Price | Per unit | Trend · 30 checks | Checked | |
|---|---|---|---|---|---|---|
ContinenteBest Price may be stale | — | 3,59 € | 8,97 €/kg | Low | 59d ago | |
Pingo Doce Poupe 25% · Promoção até 03/08 Price may be stale | 400 g | 3,59 € | 8,98 €/kg+0% vs best | — | 59d ago | |
Auchan Price may be stale | 400 g | 4,79 € | 11,98 €/kg+34% vs best | Low | 59d ago |
Save 8% per un at Pingo Doce than at Continente (0,500 €/un).
3 prices
- Pingo DoceBest
32× · 14,79 €
29,59 €−50%0,460 €/un
Poupe Metade · Promoção até 03/08
Price may be stale
—59d ago - Continente
18× · 8,74 €
17,49 €−50%0,490 €/un
+7% vs best
Price may be stale
—59d ago - Continente
32× · 15,89 €
29,58 €−46%0,500 €/un
+9% vs best
Price may be stale
—59d ago
| Seller | Pack | Price | Per unit | Trend · 30 checks | Checked | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Pingo DoceBest Poupe Metade · Promoção até 03/08 Price may be stale | 32× | 14,79 € | 0,460 €/un | — | 59d ago | |
Continente Price may be stale | 18× | 8,74 € | 0,490 €/un+7% vs best | — | 59d ago | |
Continente Price may be stale | 32× | 15,89 € | 0,500 €/un+9% vs best | — | 59d ago |
Add to your basket
Step 1
Create the product you are adding to
Start a fresh comparison, then add retailer matches to it.










